Nominerade och Vinnare genom tiderna

2005 var första året för Näringslivsfesten där 2004 års bedrifters korades.
Årets Företagare, Årets Butik och Årets Köpupplevelse. De tre huvudkategorierna lever kvar och har idag kompletterats med några nya priser.

Vinnare i resp. kategori är markerad i fet text

2023

Vinnarna presenteras på Krafthjulet Företagsgala 20 april 2024.

Årets Företagare

Stefan Carlsson, Ludvika Stadsbud
Tom Sakofall, Sakofall Fastigheter
Anders Källgren, Globe Bokhandel
Johannes Lundberg & Elias Fältskog, Mindu

Årets Köpupplevelse

Rosahöjdens Gård, Kök & Bageri
Blåklockan
Maritas Gardin & Present
Globe Bokhandel

Årets Prestation

Säfsen Resort
Sakofall Fastigheter
Farstukvisten
Olympicaskolan

Övriga Utmärkelser
Årets Digitala Förebild: 
Årets Unga Företagare: 
Årets Ludvikaprofil: 

2022

Årets Företagare

Rose-Marie Engström & Mattias Ericson – Dalacc by EE
Jens Lindblom -. Ludvikasotarn
Erik och Emma Karlsson – Rundvirke Industrier

Årets Köpupplevelse

Gamla Brukskontoret – Micke & Karin Surtmann
Apotek Hjärtat – Therese Wiklund
Aoptik – Lena Landén, Agneta Fernström & Inger Olsson

Årets Prestation

Ludvika Djurbutik – Susanna Wiklund & Camilla Lantz
Framtida Bygg – Mattias Rokka, Tobias Persson & Magnus Salmons
Maze – Christofer Li

Övriga Utmärkelser
Årets Digitala Förebild: Din Elon
Årets Nya Företag: Mindu Sweden
Årets Ludvikaprofil: Jan ”Janne” Norrgo

2021

Årets Företagare

Mathias Engh – Engh Mek AB
Johan och Fredrik Andersson – Swemas AB
Marcus Lindberg – Motor-Ola AB

Årets Butik

Life Ludvika – Susanne och Johanna Sakofall
Electronicas – Mustafa Zarzour
Colorama Ludvika – Roger Lindmark

Årets Prestation

Sofie och Magnus Pepulis – Ludvika Stadshotell
Katarina Unemar – Våffelbruket AB
Lars Willner, Zarik Aripov och Harris Mulalic – HLZ Mat AB

Övriga Utmärkelser
Årets Digitala Förebild: Kurts Husvagnar
Årets Nya Företag: Lotta Lundgren – Easy Living Lägenhetshotell
Årets Hederspris: Tom Sakofall – Sakofall Fastigheter

2020

Inställt pga Covid-19-pandemin

2019

Årets Företagare

Mathias Lindgren – Kompressorteknik ML AB
Ewa Andersson Dicander – Zynk Ludvika AB
Jesper Calpson – Plimab AB

Årets Butik

Lekia/Babya – Maria Fredriksson
ICA Nära Grängesberg – Linda Olofsson
AD Bildelar Butik – Tobias Jansson

Årets Prestation

Nicklas Andersson – Farstukvisten AB
Mikael Myllykangas – VBeMa AB
Mikael Höök- Ludvika Dentallab AB

2018

Årets Företagare

Håkan Lodin, AEB
BRC Utvecklingspartner, Anders Olausson
Ludvika Gummiverkstad, Johan Hedberg

Årets Butik

Dressmann AB, Marie Wissing
Ateljé Vävglädje, Lena Jakobsson
Blåklockan, Malin Salmons och Jenny Strandberg

Årets Prestation

Findity AB och Companyexpense, Per Einarsson
Eleonor Wallin, Restaurang Akropolis
Ulla, Bertil och Kalle Köhler, Best Western Grand Hotel Elektra

2017

Årets Företagare

Tomas Tillman, Grangärde Musteri
ScandRail Sweden AB, Jörgen Hammarbäck
Bergslagens Golvservice, Håkan Jansson

Årets Butik

Hemköp, Anders Hedén
MIO Möbler, Carin Wikström
Maritas Gardin & Present, Marita Jansson

Årets Prestation

Kurts Husvagnar AB, Ove Ek, Per Lodén och Veronika Larsson
Patric och Anna Baier, Palmib AB
Marie Lodin, Fyrklöverns Assistans i Dalarna AB

2016

Årets Företagare

Tobias Wångmar, Gösta Samuelsson Bil AB
Lars-Bertil Andersson, LB Andersson Trädgård AB
David och Roine Gustafsson, Bergslagens Kranlyft AB

Årets Butik

Björks Möbler AB, Jan Fryxell
Sindbadson, Mohamed Quasim
Åhlens, Eva Olofsson
Coop Nära, Fredriksberg, Lisa Bång

Årets Prestation

Åsa och Lennart Hedberg, Bergslagskonditoriet
Håkan Fredriksson, Plåtslageri Ludvika AB
Karl Köhler, Kromme

2015

Årets Företagare

Nicklas Anderson, Farstukvisten AB
Scandrail Sweden AB, Jörgen Hammarbäck
VBeMa AB, Mikael Myllykangas

Årets Butik

Jungen, Ulrika Nordqvist
Aoptik, Susanne Larsson
ICA Nära Grangärde, Anders Hedberg

Årets Prestation

MåBättre, Patrik Holmlund
Snowcamp, Andreas Larsson
Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB, Peter Karlsson och Marie Dahlström-Karlsson

2014

Årets Företagare

Jan och Tina Persson, Ludvika Elinstallation AB
Stadsbudskontoret Ludvika, Stefan Carlsson
Gränges Hyrcart, Kerstin Larsson

Årets Butik

PJ Carlsson, Norrvik
Benny, Christina, Per-Johan Carlsson
Underverket, Ludvika Anki Örnefeldt
Lilla Boomerangen, Veronica Lindgren

Årets Prestation

Grangärde Musteri, Tomas Tillman
Burens Islandshästar, Sofia Bengtsson
Värdshuset Stopet, Radovan Skero och Tatjana Jeremic

2013

Årets Företagare

Best Western Grand Hotell Elektra, Ulla och Bertil Köhler
Mattias Engh Mek AB, Mathias Engh
Swemas AB, Johan och Fredrik Andersson

Årets Butik

Björkmans Skomakeri & Ortopedi,
Anders, Mona och Per-Anders Björkman
Lekia, Marie Fredriksson
Globe Bokhandel, Anders Källgren

Årets Prestation

BRC Utvecklingspartner, Anders Olausson
Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB, Peter Karlsson och Marie Dahlström-Karlsson
Trä-Bygg-Järn AB, Jonny och Jörgen Eriksson

2012

Årets Företagare

Loxodonta AB, Mattias Pettersson och Jenny Larson
Stadsbudskontoret i Ludvika AB, Stefan Carlsson
Bergslagens Golvservice AB, Håkan Jansson

Årets Butik

Ludvika Djurbutik AB, Susanna Wiklund och Camilla Eriksson
Marias Salong och presentbutik, Maria Almlöf
Jeans & More, Ann Fagerheim

Årets Prestation

AEB Anläggningsentreprenader AB, Håkan Lodin
Enghs Mek AB, Mathias Engh
Engelbrekt Vårdcentral AB, Yvonne och Pernilla Norström

2011

Årets Företagare

Carnila AB, Lars Andersson
Grängesbergs Hyr-Kart AB, Kerstin Larsson
Vegoria Produktion AB, Ellinor Wästborn

Årets Butik

Nova Hem, Veronica Locander & Annelie Lindsten
Maritas Gardin & Present, Marita Jansson
Fottas MC, Rüdiger Foitzik

Årets Prestation

Spendrups Bryggeri AB, Jörgen Forsberg
Gammelgårdens Catering, Lars Willner & Magnus Bergqvist
Globe Bokhandel, Anders Källgren

2010

Årets Företagare

Lemont AB, Tomas Olofsson
Grangärde Musteri, Tomas Tillman
Carnila AB, Lars Andersson

Årets Butik

Elbolaget försäljning AB, Andreas Jansson
Ateljé Stjärnbild, Bo Määttä
Lindbergs Cykelsport, Börge Lindberg

Årets Prestation

Bergslagens Golvservice, Håkan Jansson
Färdig Bygg AB, Anders Skoglund & Mattias Fagerheim
Må Bättre i Ludvika AB, Patrik Holmlund

2009

Årets Företagare

Gräv & Schakt, Lars-Erik Andersson
Bergslagskyl, Lars Pettersson
Bergslagens Golv, Håkan Jansson

Årets Butik

Globe Bokhandel, Anders Källgren
Blåklockan, Jenny Sandberg o Malin Westholm
Ljung&Co, Carina Lindell

Årets Prestation

Säfsen Resort, Christer Rosén
Carnila AB, Lars Andersson
Rämshyttans Turistgård, Familjen Kippis

2008

Årets Företagare

SWEMAS, Fredrik och Johan Andersson
Loxodonta, Jenny Larson
Stadsbudskontoret i Ludvika AB, Stefan Carlsson

Årets Butik

Trä, Järn & Bygg, Johnny, Anette och Jörgen Ericsson
Elbyrån, Johan Nordstedt
Noblesse, Ritva Läskele

Årets Prestation

Video Communication , Gösta Bergström
Grand Hotell, Robert Östman och Ulla Köhler
Dala Industrirör, Johan Österberg

2007

Årets Företagare

Bröderna Thunströms Måleri, Thomas Thunström
Bergslagens Träcenter
Trä, Bygg & Järn, Johnny & Jörgen Eriksson

Årets Butik

Ludvika Hälsokost, Susanne Falck
Globes Bokhandel
Björks Möbler

Årets Prestation

Nyx Security, Andreas Johansson
Kopparleden, Anders Skoglund
Opulus Press, Joost van der Maarel

2006

Årets Företagare

Elbolaget Montage, Jonas Jansson
LogWeld
NYX Security

Årets Butik

Expert Zoo, Runo o Berit Broddfors
Skomakarna Anders & Mona
Telia, Inger Hellström Shield

Årets Prestation

Kurts Husvagnar, Kurt Kristensen
Bergslagens Golvservice, Håkan Jansson
Må Bättre, Patrik Holmlund

2005

Årets Företagare

Säfsen Resort, Christer Rosén
LogWeld
Tillmans Bärodlingar, Tomas Tillman

Årets Butik

Face it by Malin, Malin Boström
Moa´s Fina rum
Matmagasinet

Årets Prestation

Lemont, Tomas Olofsson
Konsultfirma Bengt Sääf
Sommarkrogen

2004

Årets Företagare

Gränges Hyrcart, Kerstin Larsson
Säfsen Resort, Christer Rosén
Mattias Trafikskola

Årets Butik

Café Engel, Maarit Berg
Tallmo Trädgård
ICA Matmäster

Årets Prestation

Loxodonta, Lars-Erik Larsson
FastMec
BRC Hälsopartners